Většinou již víte, že já mám houby moc rád. A taky, že zde nebuduji nějaký mykologický kroužek, ale chci vás seznámit s houbami, která sbírám, dostávám, a pak z nich vařím. Bedla vysoká je jednou z nich. Tedy pokud jich není moc. Pokud jich rostou všude stovky, pak už mě to nebaví sbírat a ani neustále vymýšlet, co z nich uvařit. A letos, letos to bylo regulérní peklo. Ale o tom si ještě něco povíme později. Nicméně podstatné, pro tento příspěvek, je seznámení s houbou jménem bedla vysoká, kterou většina lidí zná, ale mnoho již neví, že není bedla jako bedla.
Houbařská sezóna 2024
Co se dělo v roce 2024 jsem snad ještě nikdy nezažil. Myslím, že příroda na nás již začíná křičet o pomoc. A to opravdu moc. Zima roku 2023/2024 stála slušně řešeno za prd. Sněhu bylo málo a to jsme zrovna opět začali všichni lyžovat. No a jak rychle jsme začali, tak rychle jsme skončili. Pak přišlo krásné jaro. A to jaro bylo z pohledu hub kouzelné. Konečně jsem mohl v životě ochutnal kačenku českou. A pak rostlo všechno, i to co růst nemělo. Jenže najednou přišlo teplo a sucho. Všechny houby se vytratily. A my čekali celé léto, kdy začnou růst. A ono nic. Nic až do začátku září, kdy pršelo a pršelo. Přišly povodně a půda byla nacucaná vodou. Pak se oteplilo a všechny houby, které celou dobu čekaly se rozhodly, že vyrostou najednou.
Přesně toto předvedly i bedly. Najednou jich vyrostly stovky, co stovky, tisíce. Bylo to neuvěřitelné a lidé je nosili domů po bednách. Tak přeci víme, že „hamty hamty, ať mám víc než tamty“. Pak je vyhazovali. A i my si jich pár přinesli domů, protože jsme měli silné houbové abstinenční příznaky. Navíc malý Kubík byl jako posedlý a nejraději by přinesl domů všechny bedly z okolí. Já sbíral co nejmenší, zavřené klobouky a Kubík pro změnu jen ty největší.
Bedla vysoká
Chtěl bych říct, že ji přeci každý zná, ne? Jenže ono to tak být nemusí, ale to si povíme později. Jedná se o bedlu, která patří opravdu k těm z největších, jejichž klobouk dosahuje průměru 10-30 cm a výška bývá 20-40cm. Jedná se opravdu o velikou houbu, kterou ve své plné velikosti nepřehlédnete. Vzhled klobouku vidíte na fotkách. U mladých bedel je hladký a jak houba roste, tak popraská a má na povrchu takové lupínky. Noha bývá hnědá, dlouhá a štíhlá. Lupeny jsou velice světlé, bělavé. U starších kusů pak jemně nahnědlé. Samotná dužnina je bělavá. Když do ní říznete nemění barvu a to je podstatné, když si ji nechte splést s jinou bedlou, kterou byste jíst pro změnu neměli.
Bedly rostou celé léto až do podzimu. Nejčastěji na ně narazíte na krajích lesů a to jak jehličnatých tak i listnatých. Nebo i v lesích, ale pouze v místech, kde je dostatek slunečního svitu. My je nejčastěji sbíráme na krajích borových lesů.
Pozor
Je to již několik let, co jsem se musel probudit z mé neznalosti, že bedly jsou jen jedny. Jednou jsem tak narazil pod břízami u slapské přehrady na bedly, které byly krásné, ale takové malé. Byl jsem dost tvrdě upozorněn, že tyto jedlé nejsou a že by mi po nich nemuselo být zrovna do zpěvu. Tak pokud jste to nevěděli, tak bedel je opravdu hodně a buďte opatrní. Některé jsou považovány i za jedovaté.
https://www.denik.cz/regiony/pozor-na-bedly-jak-bezpecne-rozlisit-jedle-od-nejedlych-20240929.html
Nicméně tohle není atlas hub a tak tuto houbu již nebudu více popisovat. Na konci článku vám dám opět nějaké odkazy na zdroje. Spíš se podíváme na to, jak ty bedly upravíme v kuchyni.
Jak ji získat
Musím se přiznat, že jsem se nikdy nesetkal s tím, že by se bedla někde prodávala, Jistě, může být možné, že se někde nárazově objeví na nějakém trhu. Nicméně nejběžnější a dle mého názoru i nejčastější cestou je, si bedly vysoké prostě nasbírat. Když rostou, tak jich je všude spousta. Případně vám je někdo dá. Víte, všichni básní o řízcích z bedly, ale když je někdo 1x nebo 2x po sobe udělá, už se mu je příště nechce dělat znovu. A co si budeme povídat, bedla není zas tak ceněnou a vyhledávanou houbou, jako jsou hříbky, lišky a podobně.
Kulinářské vlastnosti
Bedla je zvláštní houba. Mnohými houbaři nedoceněná a v kuchyni ji většina zná snad jen obalovanou jako řízek. Její chuť není nikterak výrazná, ale přitom příjemné lahodná a houbová. Konzistence je taková řídká, v lupení papírová. Nicméně si myslím, že je zbytečně podceňovaná a dají se z ní dělat výborné dobroty.
Jak bedly použít
Myslím, že bedly obalované jako řízek zná snad každý. Trojobal je možné nahradit i nějakým testíčkem. A co dalšího z nich děláte vy? Podle mě se rozhodně hodí, po usušení a nadrcení, jako houbové koření, které zesílí každý váš pokrm. Bedly můžete nakládat a fungují báječně. Bedly, dokud ještě mají uzavřené klobouky můžete plnit různými směsmi nebo je můžete použít do omáček a nebo pod maso. Vy to neděláte? A není to škoda? Já už mívám řízků z bedly docela plné zuby a přitom je to taková univerzální houba. Zkuste je zakomponovat do různých jídel, včetně polévek. Nemusíte mít obavy, že to nebude fungovat. Ono to opravdu funguje.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Bedla_vysok%C3%A1
https://www.myko.cz/myko-atlas/Macrolepiota-procera/
https://www.nahouby.cz/atlas-hub/bedla-vysoka
https://www.ohoubach.cz/atlas-hub/detail/101/Bedla-vysoka/