Tento recept má svůj příběh a vůbec, brynzové halušky jsou pro mě takovým seriálem. Vše to začalo před mnoha lety, když jsem jezdil na kajaku a byli jsme s partou vodáků na Slovensku v okolí Donoval. Sjížděli jsme potoky a užívali si krásně divokou vodu z tajícího sněhu. Tenkrát začala má závislost, jelikož jsme si každý den museli dát minimálně jednou halušky s brynzou. Kvalita byla různá od oživlých a pochodujících zombie po talíři až po naprosto skvělé a chutné. Myslím, že tak nějak to začalo.
Od té chvíle jsem si musel při každé návštěvě Slovenska dát brynzové halušky. Ne jinak tomu bylo i v době, kdy jsme jezdili na Slovensko do Martina a to buď jako modeláři, jelikož tam jsou nádherné svahy pro svahové létání, nebo jsme si tam jeli zalétat na větroních. Martin je plachtařský ráj a pro mě se stal i rájem haluškovým. Místní koliby nabízely vždy báječné halušky. To nejlepší mě však potkalo u rodičů mého skvělého kamaráda Petra. Jednou, po návratu z plachtění nad Martinem nám maminka Petra udělala brynzové halušky tak, jak je jejich rodina dělá již mnoho let. A byly to halušky par excellence.
Stál jsem u nich v kuchyni a hltal každý detail přípravy. V ruce jsem držel kameru a pro jistotu si vše natáčel. A od této chvíle si doma děláme tyto super halušky s brynzou z Martina. Však sami můžete ten zážitek vidět na našem videu.
Suroviny
- čerstvě uvařené halušky (dle receptu zde) – halušky ze 700g brambor
- 250g brynzy (nejlepší je ta májová)
- 100g špeku
- 50g másla
- pažitka
Postup
- Nejdříve si připravíte vyškvařený špek, jelikož uvaření halušek z těsta je již záležitostí pár chvil. Takže, nakrájíte si špek na na kostičky, přibližně 1×1 cm.
- Do kastrůlku si dáte máslo, nakrájený špek a začnete jej škvařit. Doma hodně závisí na množství, jaké děláte, ale potřebujete špek vyškvařit hezky na barvu.
- V tuto chvíli si dáte vařit halušky do vroucí vody, dle receptu na halušky, který jsem vám zde již napsal.
- Jakmile máte halušky uvařené, začnete vše míchat dohromady. Do slitých halušek, které již máte připraveny v míse, nadrobíte brynzu a promícháte. Vmícháte vyškvařený špek (trochu si nechte na ozdobu), promastíte tukem (směs sádla a másla), který vám zůstal ze škvaření, aby směs měla příjemně krémovou strukturu. Já osobně mám rád tuku docela dost. Na závěr vmícháte čerstvě nakrájenou pažitku.
- Na talíř servírujete brynzové halušky, které ozdobíte vyškvařeným špekem, trochu zalijete tukem a lehce posypete pažitkou.
Tohle je ráj pro duši, chuťové buňky a oči. pokud použijete opravdovou ovčí brynzu, chuť je výrazná a to já prostě zbožňuji. Je možné dělat i varianty, které jsou mnohem jemnější, ale to si ukážeme v některém z dalších receptů na brynzové halušky.