Kuřízek, úplně jako z reklamy. Spousta lidí si řekne, proč recept na řízek, ještě k tomu kuřecí řízek? Vždyť to je tak triviální a jednoduché jídlo. To snad každý zná a dělá. A ono je to i pravda, nicméně se pak mnoho lidí diví, proč to v každé rodině chutná malinko jinak. Bohužel má zkušenost je taková, že tato známá a jednoduchá jídla lidé neuvěřitelně flákají a já se pak nestačím divit. Je to nuda, šeď a kolikrát mi to až nechutná.
Kuřecí řízek s tzv. brkaší je jedno z mých nejoblíbenějších jídel. Máma nám jej dělala snad každou neděli a já se vždy nemohl dočkat. Moje mladší ségra to měla naopak, ta jej nemohla vystát. Jak závodně tančila, máma na cesty po soutěžích vždy nasmažila řízky a ségra je doslova nenáviděla. Dnes je již vše jinak, ségra už soutěžně netančí a tak řízky zase získaly její přízeň. A já, já je pořád miluji. Proto vám nyní přináším recept na mou nejoblíbenější kombinaci.
Někdo řízek rád jen s vařenými brambory, někdo rád brambory šťouchané, omladina dnes řízek hlavně s hranolky. Nicméně já mám rád k řízku opravdu kvalitní a chutnou bramborovou kaši. Ne tu „bryndu“ s trošičkou másla, pokud vůbec a naředěnou mlékem. Tak to tedy ne. Když kaše tak super kaše.
Suroviny
Na 1 řízek
- 1 kuřecí prso (žádné plátkování, prostě celé, maximálně můžete odkrojit takový ten malý kousek, strip)
- strouhanka (nejlépe čerstvá a když si umelete vlastní, tak je to bomba)
- hladká mouka
- vejce (to vám zůstane, vyjde na obalení cca 3 řízků)
- plátek másla
- sůl
Na bramborovou kaši (cca 3 nebo 4 dětské porce)
- 6-7 středních brambor
- 100-150 g másla
- mléko (množstvím budeme regulovat hustotu kaše)
- ½ střední cibule
- 75 ml smetany (30% a více tuku)
- muškátový oříšek (strouhaný)
- sůl
Postup
- Nejprve si oškrábete brambory, nakrájíte je na menší kousky a dáte vařit do osolené vody.
- Nyní máte čas si připravit řízky. A to je super jednoduché. Do řízku uděláte kapsu a do ní dáte plátek másla. To vám zajistí, že i suché kuřecí prso bude bomba šťavnaté a chutné.
- Řízky následně osolíte a obalíte v klasickém trojobalu. Posloupnost klasická. Tedy důkladně oválíte ze všech stran v hladké mouce, pak v rozšlehaném vajíčku a nakonec ve strouhance. Nemusíte na řízku nic pěchovat. Stačí hezky obalit a vyčkat na správnou chvíli na smažení.
- Smažíte buď na pánvi, kde si rozpálíte asi 2 cm vysokou hladinu oleje nebo ve fritéze. Já vždy nechám olej na pánvi rozehřát, pak do něj dám řízky, chvíli nechám naplno a pak mírně stáhnu, cca na poloviční plamen a nechám smažit. Řízky jsou hotové, když jsou krásně zlatavé.
- Musíte umět dělat více věcí najednou. Zatímco smažíte řízky, vaříte brambory, tak si do malého kastrůlku dáte 50 g másla, nadrobno nakrájenou cibuli a tu restujete do sklovita. Když začíná měnit barvu, tak ji hned zalijete 1 dcl mléka a nechte vařit a probublávat.
- Brambory máte uvařené, tak je slijete, nechte odpařit a rozmačkejte. Přilijete osmaženou cibulku na másle v mléce a zamíchejte. Přidejte k nim 50 g másla, postupně a opatrně přidávejte maximálně však 75 ml smetany a pořádně promíchejte. Já tedy promíchávám jen trošku, jen aby se vše spojilo a pak použiji ruční šlehač a začínám šlehat metlami. Hlídám si konzistenci, aby kaše nebyla příliš hustá, to cítíte jak malinko drhne v puse. Aby nebyla zas pro změnu příliš řídká, to pak stéká nepříjemně z vidličky. Musí být prostě krémová. Naředit se dá mlékem, malinko zahustit jde přidáním másla.
- Nyní si bramborovou kaši finálně dochutíte. Pokud je to potřeba, tak dosolíte. Také do ní nastrouháte muškátový oříšek. Nebojte se jej, je to taková příjemná finesa.
- Jo a pozor na řízky, jestli je už nemáte černé.
Ačkoliv je toto jídlo maximálně jednoduché a profláknuté, dá se spousta věcí pokazit.
Strouhanka: většina lidí používá strouhanku kupovanou. Tu stejně nespotřebuje a skladuje ji doma. Víte jak je hnusná taková zapařená strouhanka? Raději si kupte novou nebo si umelte vlastní. Budete překvapeni, jak vše chutná najednou lépe.
Máslo v řízku: rozhodně nevynechat, to je to nejdůležitější a chuť je pak báječná.
Máslo v kaši: je neuvěřitelné, kolik se jej do kaše vejde a opět je ta chuť úplně jinde, takže nešetřit.
Smetana: smetana v kaši také udělá hodně, jde to i jen s mlékem, ale detaily dělají celkový dojem.